Życie na przedmieściach niemieckich metropolii: Nieruchomości poza metropolią cieszą się dużym popytem, rośnie też entuzjazm dla terenów wiejskich. Sytuacja mieszkaniowa i perspektywy dla (okolicznych) wsi – Rozmawiamy z ekspertem ds. nieruchomości ze Stuttgartu i autorem Ericem Mozanowskim.

Wyobraźcie sobie, że jesteście małżeństwem, macie stabilne dochody, pierwsze dziecko jest w drodze i od jakiegoś czasu oszczędzacie na własną nieruchomość. Miejsce, w którym twoja rodzina powinna znaleźć dom, jest jasne. Ale bez względu na to, jak bardzo się szuka: Po prostu nie można znaleźć niczego niedrogiego w odpowiednim rozmiarze w preferowanym mieście.

Poszukiwanie przystępnych cenowo mieszkań

Jest to sytuacja, w której znajduje się wiele rodzin, par czy nawet osób prywatnych. Ceny zakupu i wynajmu w obrębie niemieckich metropolii stale rosną i wielu nie może już znaleźć niczego odpowiedniego na ciasnym rynku. Według Federalnego Urzędu Statystycznego cena budowy budynków mieszkalnych wzrosła o 6,4 procent w stosunku do wartości z roku poprzedniego. Indeks cen domów był w pierwszym kwartale 2022 roku o 17,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Z tego powodu coraz więcej osób stara się wynajmować, kupować lub budować w tańszych okolicach, tzw. przedmieściach metropolii. Według badań opublikowanych przez Stowarzyszenie Banków Sparda w 2020 roku nieruchomości w siedmiu największych niemieckich metropoliach są o 55 proc. droższe niż w okolicznych miejscowościach. Autor i dyrektor zarządzający ZuHause Immobilien Handelsgesellschaft mbH ze Stuttgartu, Eric Mozanowski zna rynek nieruchomości jak własną kieszeń. Stolica landu Stuttgart zajmuje trzecie miejsce w rankingu najdroższych miast dla najemców, Frankfurt nad Menem i Monachium zajmują czołowe miejsca. „W Stuttgarcie za inflację na rynku nieruchomości odpowiada przede wszystkim gospodarka; ponadto podaż domów i terenów pod zabudowę jest w porównaniu z nią bardzo niska. Istotną rolę odgrywa również „przypominająca kocioł“ infrastruktura Stuttgartu“ – wyjaśnia Eric Mozanowski.

Przedmieścia –  atrakcyjne i ceny przyciągają

Nie tylko tańsze ceny przyciągają ludzi na wieś. Nieruchomości te są zazwyczaj większe i oferują więcej miejsca dla rodzin, a także często spokojniejsze ulice. Nic więc dziwnego, że według Federalnego Instytutu Badań nad Budownictwem, Urbanistyką i Zagospodarowaniem Przestrzennym (BBSR) szczególnie osoby w wieku od 30 do 45 lat przenoszą się z metropolii do okolicznych miejscowości. Niemniej jednak tzw. przedmieścia staja się coraz droższe – wyjaśnia ekspert ds. nieruchomości Mozanowski. Jednocześnie konurbacja musi konkurować z miejscami na peryferiach, zwłaszcza że praca zdalna stała się akceptowalna, a regiony wiejskie nadrabiają zaległości cyfrowe. Dodatkowo od lata pojawia się trend odwrócenia podaży i popytu. Kupno nieruchomości jest coraz tańsze, popyt spada, a dla najemców jest mniej ofert najmu, czynsze rosną. „Rynek nieruchomości znajduje się w fazie dostosowania do nowej rzeczywistości gospodarczej“ – mówi ekspert ds. nieruchomości ze Stuttgartu.

Wcześniejsze wady, takie jak dojazdy z przedmieść lub obszarów wiejskich, są mniejszym problemem, ponieważ dzięki pandemii coraz więcej osób może pracować z domu. Miejsca pracy są również łatwiejsze do znalezienia, ponieważ okoliczne społeczności rozwijają swój własny potencjał gospodarczy, częściowo dzięki efektowi promieniowania miast rdzeniowych. Według BBSR rozwój gospodarczy i ekspansja miejsc pracy na okolicznych terenach jest ponadprzeciętna, w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił wzrost o ponad 20 procent. Popyt na mieszkanie w przedmieściach spowodował, że w ostatnich latach ceny wzrosły o 40 procent. Nawet w regionach oddalonych o ponad dwie godziny drogi od metropolii ceny wzrosły o 30 proc. Podsumowując, bliskość miasta zajęła mniejszą pozycję w decyzji o zamieszkaniu na wsi; zamiast tego, strukturalnie silne miejscowości wiejskie wygrywają i przekonują rodziny swoimi zaletami – dodaje Mozanowski.

Słabe strukturalnie regiony szukają młodych talentów

Wohnraumlösungen: Viel Platz für wenig(er) Geld
Obszary wiejskie oferują atrakcyjne korzyści

Ale oczywiście obszary wiejskie oferują nie tylko takie zalety jak świeże powietrze i mnóstwo natury, korzystne ceny nieruchomości, mały ruch uliczny, spokój i ciszę oraz aktywne interakcje społeczne. Według BBSR wiele gmin na obszarach wiejskich odczuwa spadek liczby ludności. Szczególnie dotknięte są miasta i gminy we wschodnich Niemczech, a także Dolna Saksonia, Hesja, Nadrenia-Palatynat, Saara i Bawaria. Te gminy o zmniejszającej się liczbie ludności w większości od dawna dotknięte są problemem starzenia się społeczeństwa, ponieważ młodzi, mobilni ludzie opuszczają obszary wiejskie o niewielkim potencjale ekonomicznym w celu kształcenia się lub rozpoczęcia kariery zawodowej, natomiast starsze, niemobilne gospodarstwa domowe pozostają. Zwiększa to liczbę wolnych mieszkań w regionach dotkniętych kryzysem. Eric Mozanowski zwraca uwagę, że jedną z przyczyn braku atrakcyjności jest słaba infrastruktura z lukami w podaży dla różnych faz życia i rozwoju. Słaby odbiór internetu to wciąż bariera na obszarach wiejskich, ale także obawa przed dużymi odległościami do centrów pracy, lokalnego zaopatrzenia czy możliwości spędzania wolnego czasu. Poprzez różne projekty modelowe polityka i społeczeństwo chcą zwiększyć atrakcyjność. Przykładem jest modelowy projekt Regionalność i domy wielofunkcyjne, które są zaprojektowane z myślą o elastycznym i wielofunkcyjnym wykorzystaniu, a także moduł mający na celu rozwój przedsiębiorczości w słabych strukturalnie regionach wiejskich oraz wspieranie osób z potencjałem przedsiębiorczości. „W szczególności sukces innowacji gospodarczych i społecznych na obszarach wiejskich zależy od długoterminowych, niskoprogowych i otwartych możliwości finansowania. Badania pokazują, że innowacje bez kapitału ludzkiego nie mogą być wdrażane w długim okresie, a polityka nie ma prawie żadnego wpływu na kurczenie się demograficzne. Wsie i gminy muszą znaleźć nowe funkcje – przekonuje Eric Mozanowski.

Podejścia do przystępnych cenowo mieszkań z perspektywą

Wohnraumlösungen: Viel Platz für wenig(er) Geld
Znalezienie mieszkania w miastach jest trudne

Jedno z podejść dotyczy obszarów wiejskich i otaczającej je przyrody, a jego celem jest tworzenie miejsc pracy oraz trwała rozbudowa i zabezpieczenie infrastruktury technicznej i społecznej. Mogłyby one pełnić rolę obszarów odciążających napięte rynki mieszkaniowe w metropoliach i stanowić punkty oparcia dla słabych strukturalnie społeczności. Grupa ZuHause specjalizuje się w nowych holistycznych koncepcjach mieszkaniowych i mieszkalnych, jak np. na terenie byłego zakładu Triumph w Heubach (Badenia-Wirtembergia). Na terenie o powierzchni ok. 10.000 m2 powstają nowoczesne mieszkania w trzech obiektach o mocnej konstrukcji, a także mieszkania dla osób starszych w dwóch kolejnych obiektach, uzupełnione o obiekty zabawowe, rekreacyjne i handlowe. „W ostatnich latach gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na holistyczne koncepcje mieszkaniowe i mieszkalne. Coraz popularniejsze stają się nie tylko mieszkania tymczasowe w postaci mikroapartamentów, mieszkań serwisowanych, pensjonatów, mieszkania wielopokoleniowe i mieszkania na starość, które zapewniają samookreślenie się w kwestii życia i zakwaterowania – wyjaśnia Eric Mozanowski. Grupa ZuHause rozwija projekty zorientowane na zapotrzebowanie w regionach metropolitalnych, jak również na obszarach wiejskich w całych Niemczech.

Niemniej jednak pozostaje pytanie, czy w dłuższej perspektywie możliwe jest zmniejszenie przepaści między miastem a wsią, zaoferowanie atrakcyjnych możliwości życia i pracy oraz zmniejszenie ruchu dojazdowego, tak aby odciążyć metropolie. Eric Mozanowski jest przekonany, że w dłuższej perspektywie może to nastąpić tylko wtedy, gdy będziemy pracować razem.

V.i.S.d.P.:

Valentin Jahn
Założyciel firmy i futurolog

O autorze:
Valentin Jahn jest dyplomowanym socjologiem o kierunku nauk technicznych w zakresie transportu (studia na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie). Od ponad 10 lat w zarządzaniu projektami „digitalizacja“ i od ponad 15 lat w domu jako konsultant ze szczególnym uwzględnieniem mobilności (DB Bahn, Cisco, UBER, założyciel i przedsiębiorca Mobility Data Lab GmbH). Od 2022 roku aktywny jako autor gościnny dla ABOWI Reputacji. Blog bausch-enterprise.de zajmuje się sztuczną inteligencją i cyfryzacją, buduje warsztaty przyszłości. Można do nas dotrzeć pod adresem contact@abowi.com.

Kontakt:

ZuHause Immobilien Handelsgesellschaft mbH
Neckarstr. 144
70190 Stuttgart
Telefon: 0711 / 220 214 0
Faks: 0711 / 220 214 11

eMail: info@zuhause-immobilien.eu
web: https://www.zuhause-immobilien.eu

Opis firmy:

Grupa ZuHause z siedzibą w Stuttgarcie realizuje liczne projekty dzięki swoim różnym spółkom i wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie nieruchomości. Od momentu założenia ZuHause Immobilien Handelsgesellschaft mbH koncentruje się na przebudowie istniejących nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych, jak również na działaniach związanych z rozwojem nieruchomości i realizacją projektów. Podstawowym celem jest stworzenie nowej przestrzeni życiowej w miastach A i B. Główna kompetencja w zakresie istniejących nieruchomości polega na identyfikacji możliwości zrównoważonego rozwoju poprzez rekonstrukcję i modernizację istniejących powierzchni oraz nowe wynajmy jako tworzenie wartości w przyszłości. Więcej informacji na stronie: https://www.zuhause-immobilien.eu

Kontakt dla prasy:

ZuHause Immobilien Handelsgesellschaft mbH
Neckarstr. 144
70190 Stuttgart
Telefon: 0711 / 220 214 0
Faks:  0711 / 220 214 11
eMail: info@zuhause-immobilien.eu
web: https://www.zuhause-immobilien.eu

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert